Solana Labs, Kullanıcılar Artık ChatGPT Üzerinden NFT Satın Alabilir!

Solana Labs, Kullanıcılar Artık ChatGPT Üzerinden NFT Satın Alabilir!

Solana’nın yaratıcıları olan Solana Labs, OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotunun açık kaynaklı bir eklenti aracılığıyla Ethereum ölçeklendirme ağıyla entegrasyonunu sağlar. Duyuruya göre bu lansman, kullanıcıların Solana odaklı verileri “doğrudan ChatGPT’den” almasına olanak tanıyor .

Şirket, eklentinin kaynak kodunu Pazartesi günü GitHub’da yayınladı ve geliştiricileri eklentiyi test etmeye ve katkıda bulunmaya davet etti. Ekipler, bunun “doğrulanmamış bir eklenti” olarak kurulacağını belirtti. Bu eklentinin tüm kullanıcılara açık olarak kullanıma sunulmasıyla ilgili şu an için resmi bir bilgi mevcut değil.

Bu yeni eklenti aracılığıyla kullanıcılar, hesap bakiyeleri, NFT kimliklerinin ayrıntıları ve belirli Solana adreslerinde tutulan NFT’ler hakkındaki verileri alabilir. Özellikle, bu sürüm, OpenAI destekli sohbet robotu aracılığıyla kripto paraların transferini kolaylaştırmak ve önemli ölçüde NFT satın almak için hazırlanmıştır.

Blockchain ve yapay zekanın (AI) entegrasyonu, teknoloji ekosisteminde görünüşte öncelikli paradigmadır. Şüphesiz Microsoft destekli OpenAI’nin ChatGPT’si temellerini attı. Bu gelişmeyi hızlandırmak için çeşitli kripto varlıkları merakla ortaya çıkıyor.

Pazartesi günü, en büyük kripto borsası Binance , kullanıcıların kripto ekosistemi hakkında bilgi edinme şeklini yükseltmek için yeni AI Web3 akıl hocası Sensei’yi açıkladı . Benzer şekilde, kripto ticaret platformu FalconX, ChatGPT destekli bir kripto botu “Satoshi” başlattı. 

25 Nisan’da bir tweet’e göre Solana Vakfı, blockchain ve yapay zekanın avantajlarını birleştiren projelerin geliştirilmesini desteklemek için 1 milyon dolarlık bir fon tahsis etti .

Solana Gelişmeler Ortasında Boğaya mı Dönüyor?

Bu duyurunun ardından Solana, trend ve piyasa duyarlılığında yükseldi. Özellikle Twitter’da 57.7K tweet ile trend listesinde bir yer edindi. Buna paralel olarak, Solana (SOL) fiyatı son 24 saatte %4,8 artışla 22,03 dolardan işlem gördü. 392,8 milyondan fazla SOL, 8,65 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti. TradingView verilerine göre SOL, 50 günlük hareketli ortalamanın (50 EMA) üzerine çıkarak yükseliş bölgesine girdi.

Öte yandan, Solana ekosistemindeki NFT satış hacmi geçen haftadan bu yana %118’in üzerinde arttı. Solana, Ethereum’a rakip olmaya ve diğer önde gelen rakiplere – Polygon ve Cardano – hükmetmeye devam ediyor.

22 Nisan’da, ünlü NFT koleksiyonu Mad Lads sayesinde satış hacmi 2023’ün yeni zirvesi olan 9,96 milyon $’a ulaştı. Bu Solana NFT koleksiyonu, Ethereum’un popüler Bored Ape Yacht Club’ını geride bırakarak son 24 saat içinde satışlarda %42,17 fırladı. 19 Nisan’dan 22 Nisan’a kadar olan 3 gün içinde Solana NFT ekosistemi %515’in üzerinde bir artışla 1,62 milyon dolardan 9,96 milyon dolara  yükseldi .

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap