Solana (SOL) NFT’lerini Artık Zincirde Depolamak Daha Uygun Maliyetli

Solana (SOL) NFT’lerini Artık Zincirde Depolamak Daha Uygun Maliyetli

Solana Vakfı, NFT’leri Solana (SOL) blok zincirinde depolamayı daha ucuz hale getirmek için bir avuç ekosistem ortağıyla birlikte çalışıyor.

Bugün Solana’da 100.000 milyon NFT depolamak kabaca 1.200 SOL’ye (yaklaşık 24.000 ABD Doları) mal oluyor, ancak durum sıkıştırması – Merkle ağaçlarını kullanan yeni bir teknoloji – ilgili işlem maliyetlerini büyük ölçüde kabaca dört SOL coine (yaklaşık 103 ABD Doları) düşürecek şekilde ayarlandı.

Solana Vakfı’ndaki ekosistem mühendislik ekibinin teknik lideri Jon Wong, Blockworks’e özel bir röportajda, Solana Labs ve Metaplex’teki geliştiricilerin Solana blok zincirindeki kullanıcılar için gazsız deneyimleri kolaylaştırmak istemesinden sonra devlet sıkıştırmasının başladığını söyledi.

Bu tür bir teknolojiden yararlanabilecek şirketler arasında, bir zincir üzerinde dijital ürünler oluşturmayı çok pahalı bulan Web3 oyun geliştiricilerinin yanı sıra airdrop kolaylaştırıcıları yer alır.

Wong, ayrı bir açıklamada, teknolojiyi “sıkıştırma dostu bir veri yapısı” olarak tanımladı ve “geliştiricilerin küçük bir veriyi zincir üzerinde depolamasına ve doğrudan Solana defterinde güncelleme yapmasına izin vererek, veri depolama maliyetini önemli ölçüde azaltıyor.

Zincir üstü ve zincir dışı NFT depolama – Solana

Zincir üzerinde barındırılan NFT’lere benzersiz bir tanımlayıcı verilir.

Wong, Solana’da bir NFT satın aldığınızda zincirde depolanan her bayt için ödeme yapmanız gerektiğini söyledi.

“Sıkıştırmanın çalışma şekli, büyük bir veri kümesini alması ve onu Merkle ağacı adı verilen bir veri yapısı kullanarak parmak izi adı verilen şeye özetlemesidir” dedi.

Blok zincirinde bir grup NFT verisine sahip olmak yerine, bu düzenlemede zincir üzerinde verilerin yalnızca yoğunlaştırılmış bir versiyonu barındırılır. Geri kalanına, Solana uzaktan prosedür çağrısı (RPC) sağlayıcıları aracılığıyla zincir dışı erişilebilir. ​

Zincir dışında depolanan bireysel değerlerden herhangi biri değişirse, blok zincirinde depolanan değer de değişecektir.

Wong, bir ürünü satın aldığınızı kanıtlayan bir makbuz gibi dedi. Satın alma işleminiz fiziksel olarak evinizde veya dairenizde olmayabilir. Bir depolama merkezinde oturabilir. Ancak makbuzunuz sizi ürünün onuru olarak doğrular. Ve yine de onu bir pazarda alıp satabileceksiniz.

Wong, “Tüketici açısından hiçbir şey değişmiyor” dedi. “Cüzdanınızda görünür, onu gönderebilir, aktarabilir, akıllı sözleşmelerde çalışabilir, pazarlara koyabilirsiniz. Yani orada değişen bir şey yok. Biz sadece onu farklı bir şekilde saklıyoruz.”

Teknoloji birkaç aydır Solana ana ağında mevcut olmasına rağmen, şimdiye kadar bu sorguları kolaylaştırabilen herhangi bir RPC sağlayıcısı yoktu.

Wong, “Şimdi çemberin tamamlandığı an,” dedi. “İnsanlar bu NFT’leri oluşturabilir ve aktarabilir…böylece tüketici açısından, artık bu şeyleri daha önce göremedikleri bir şekilde görebilir, dokunabilir ve hissedebilirler.”

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap