Son Dakika: Kritik ABD Enflasyon Verisi Açıklandı. Bitcoin Düşecek Mi?

Son Dakika: Kritik ABD Enflasyon Verisi Açıklandı. Bitcoin Düşecek Mi?

Tüm finans piyasalarının yeni günde merakla beklediği ABD enflasyon verisi açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan bildirime göre haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi %9,1 olarak gerçekleşti. Merakla beklenen bu veri sonrası lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında ise büyük bir volatilite gözlendi.

Açıklanan %9,1 yıllık enflasyon ile birlikte dünyanın en büyük ekonomisindeki enflasyon rekoru tazelenmiş oldu. Geçtiğimiz ay %8,6 ile güncellenen rekor böylece %9 üzerine çıkmış oldu. Haziran ayı için piyasa beklentisi %8,8 idi.

Bu yüksek enflasyon verisi ile birlikte Bitcoin ise hızla düşüşe geçti. Gün içerisinde 20.000 dolar seviyesinin üzerini ziyaret eden lider kripto para birimi, açıklama ile birlikte hızla 18.900 dolar seviyelerine geriledi.

FED Faiz Kararı Bitcoin İçin Belirleyici Olacak

Bilindiği üzere Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ABD’de değişen ekonomi politikalar ile 2022 yılında oldukça büyük bir düşüş yaşadı. FED’in varlık alım programını sonlandırması ve hızla faiz artışına başlaması ile birlikte diğer riskli yatırım araçları gibi Bitcoin de hızla aşağı yönde hareketlendi.

FED’in yüksek faiz artışları yapması ise kripto para piyasasında sert düşüşlere neden oluyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay gerçekleşen toplantıda yapılan 75 baz puanlık artış sonrası Bitcoin hızla düşüşe geçmişti.

Bu nedenle bugün açıklanmış olan ABD enflasyon verisi Bitcoin’in kısa vadede yapacağı hareket üzerinde de oldukça belirleyici olacak. Enflasyonun yeni bir rekor kırması FED’in 27 Temmuz tarihinde gerçekleştireceği FOMC toplantısında 75 baz puan faiz artış ihtimallerini oldukça güçlendiriyor.

Bunun yanı sıra rekor enflasyon sonrası 100 baz puana dair beklentiler de artıyor. Son piyasa beklentilerine göre 27 Temmuz tarihinde FED’in 100 baz puan artış yapma ihtimali %20 seviyelerine yükseldi. 75 baz puan artış ihtimali ise %80’e ulaştı.

Her iki kararın da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olumsuz yansıması bekleniyor. Uzmanlar, enflasyon sorunun kısa vadede çözülemediği ve FED’in yeniden genişlemelere veya en azından faiz artışlarını durdurmaya başlamadığı senaryoda, riskli yatırım araçları için görünüm oldukça olumsuz olduğunu vurguluyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Sinem. Benim 8 yıllık editörlük geçmişim bulunuyor. 2018 yılından beri kripto paralara ilgi duyuyorum. Sizler için önemli gelişmeleri ve verileri araştırıyorum.

Yorum Yap