SPK’dan Kripto Para Düzenlemeleri Hakkında Açıklama!

SPK’dan Kripto Para Düzenlemeleri Hakkında Açıklama!

Kripto para ve Blokchain hakkında konuşan SPK Başkan yardımcısı, önemli açıklamalar yaptı.

0

Bildiğiniz gibi Türk kripto para yatırımcıları 1 yıldan uzun süredir, Türkiye’nin yapacağı kripto para düzenlemelerini takip ve merak ediyor.

Türkiyenin önemli bir düzenleyici kurumu olan Sermaye Piyasası Kurulu’ndan önemli bir açıklama geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu, idari ve mali özerkliğe sahip düzenleyici ve denetleyici bir kamu kurumudur.

“Blok Zincir Teknolojileri ve Hukuki Altyapısı” sertifika programında konuşan ”Sermaye Piyasası Kurulu” Başkan yardımcısı Ali İhsan Güngör, Kripto para piyasası ve blokzincir teknolojisi odaklı önemli açıklamalar yaptı.

Türk yatırımcıların %99,9’ının blokzincir teknolojisi hakkında bilgisi olmadığını söyleyen SPK Başkan Yardımcısı konuya yönelik şu açıklamaları yaptı;

“Kripto para birimleri ile ilgili söyleyeceğim olumsuz şeyler blok zincir teknolojisiyle ilgili olumsuz yargı varmış gibi algılanmasın lütfen. Şöyle bir gerçeklik var: Ülkemizde bu alana yatırım yapan kişilerin %99,9’u blok zincir tarafıyla ilgili bir bilgiye sahip değil. Bu kişileri cezbeden unsur kripto varlıkların fiyat hareketliliğidir.”

BLOKZİNCİR TEKNOLOJİSİNE ÖNEM VERİLMELİ

SPK Başkan Yardımcısı, bu alanda 7 milyon yatırımcının olduğunu ve her 4 yatırımcıdan üçünün başka yerlerde de hesabı olduğunu açıkladı:

“Türkiye’de (kripto alanında) milyonlarca yatırımcı/tüketici var. Her dört kişiden üçünün başka yerlerde de hesabı var. Türkiye’deki platformlardaki bakiye dünyanın binde ikisi civarında.” “Blok zinciri teknolojisi üzerinden kripto varlıklar üretiliyor. Biz blok zincir teknolojisini ve kripto varlıkları ayrı düşünüyoruz. En azından ilk aşamada. Yapılacak düzenlemelerde blok zincir teknolojisinin hayatın her alanında kullanımıyla ilgili bir kısıtlamaya gidilmesin, bir engel konulmasın. Bu temel şiarımız. Bu gelecekte çok etkili olacak. Bu sadece finansal bir ürün değil. “Biz SPK olarak bu piyasada yaşanan gelişmeleri 2017’den bu yana günlük olarak izliyoruz. Kripto para sektöründe yapacağımız düzenlemeler evrensel olacak. Evrensel ilkeler desek de biz ülkemizin gerçeklerine de her zaman bakıyoruz. Düzenleme olduğunda devlet garantisi var algısı oluşuyor. Devlet baba geleneği sürüyor.”

Türkiye’nin ulusal makamları uzun zamandır düzenlemeler üzerine çalışıyor. Bazı medya kaynaklarına göre, mevcut hükümet kripto para düzenlemelerini seçimlerden sonra yapacak. Ayrıca Türk devlet yetkilileri geçtiğimiz aylarda kripto para sektöründen birkaç kişi ile düzenlemeler hakkında görüşmüştü.

Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın;

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Sinem. Benim 8 yıllık editörlük geçmişim bulunuyor. 2018 yılından beri kripto paralara ilgi duyuyorum. Sizler için önemli gelişmeleri ve verileri araştırıyorum.

Yorum Yap