Spotify Rakibi Altcoin’den 18 Milyon Token Çalındı!

Spotify'ın merkeziyetsiz rakibi Audıo coin, istismat edildi.

Spotify Rakibi Altcoin’den 18 Milyon Token Çalındı!
Studio audio headphones for recording sound in male hands on blurred studio background of music studio with laptop monitor close up, copy space.

Blockchain güvenlik şirketi CertiK’e göre, San Francisco merkezli bir ses akışı girişimi olan Audius coin, 18,5 milyon AUDIO coin (kabaca 6 milyon dolar değerinde altcoin) için istismar edildi. Coinler 705 ETH (kabaca 1,1 milyon dolar) karşılığında satıldı.        Saldırgan, kötü niyetli bir yönetim önerisinin yardımıyla hack’i gerçekleştirdi. Bilgisayar korsanı, “yürütme gecikmesi”, “oylama süresi” ve “koruyucu süre” gibi yönetim sözleşmesi yapılandırmalarını değiştirerek kötü niyetli teklife oy vermeyi ve uygulamayı yürütmeyi başardı.

Ethereum ve Solana tabanlı akış hizmeti, hızla büyüyen endüstriyi merkezden uzaklaştırarak ve demokratikleştirerek Spotify ve Apple Music gibi devlerle rekabet etmeyi amaçlayan, kendisini akışın geleceği olarak konumlandırıyor.Audius, müzik gelirindeki aslan payını sanatçılara (kabaca %90) yönlendirdiğini söylüyor.       Başlangıç, 2018’de iki elektronik müzik meraklısı olan Roneil Rumburg ve Forrest Browning tarafından geliştirildi.


Platform başlangıçta Ethereum blok zincirinde başlatıldı, ancak daha sonra ücretleri azaltmak ve daha iyi performans elde etmek için hizmetinin bir kısmını Solana blok zincirine taşıdı. Stake edilen AUDIO coinleri, ağ yükseltmelerinin uygulanmasına yönelik yönetişim tekliflerini oylamak için kullanılır.   Bu Şubat ayında, akış hizmeti AUDIO token’ını Wormhole Portal’ın yardımıyla Solana’ya bağladı. Hareket, gelecekte daha fazla Solana tabanlı özelliğin tanıtılmasını mümkün kıldı. Geçen Eylül ayında, blok zinciri tabanlı akış platformu, pop süperstarı Katy Perry, The Chainsmokers, Linkin Park’tan Mike Shinoda ve müzik endüstrisindeki diğer güçlü oyuncular tarafından finanse edilen 5 milyon dolarlık bir yatırım turunu duyurdu. Platform ayrıca video paylaşım uygulaması TikTok ile yüksek profilli bir ortaklık sağladı.


İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Sinem. Benim 8 yıllık editörlük geçmişim bulunuyor. 2018 yılından beri kripto paralara ilgi duyuyorum. Sizler için önemli gelişmeleri ve verileri araştırıyorum.

Yorum Yap