Square Enix, Enjin (ENJ) İle Birlikte NFT Koleksiyonunu Piyasaya Sürecek!

Square Enix, Enjin ile ortaklık kurdu...

Square Enix, Enjin (ENJ) İle Birlikte NFT Koleksiyonunu Piyasaya Sürecek!

Square Enix, Enjin ile ortaklık kurarak, Polkadot tabanlı Final Fantasy NFT‘lerini piyasaya sürüyor.

Japon yayıncı Square Enix, Final Fantasy serisine dayalı NFT’leri yayınlamak için blockchain oyun firması Enjin ile ortaklık kurdu.

Ancak NFT’ler tamamen dijital ürünler olmayacak. Orijinal PlayStation oyununun 25. yıl dönümünü anmak için büyük rol yapma oyunu (RPG) Final Fantasy VII’ye dayanan fiziksel aksiyon figürlerine ve ticaret kartlarına bağlı hale gelecek.

2023’ün Kasım ayında ise şirket, oyunun yıldızı olan Cloud Strife’ın “limited edition” ürünlerini çıkaracak. Standart ürün ile “Digital Plus Edition” olarak iki gruba ayrılacak olan bu ürünlerin içinde de, NFT’ler için doğrılayıcı kodlar bulunacak. Ancak “Digital Plus Edition”da, bir de fazladan NFT kodu bulunacak. Standart ürün 130, “Digital Plus Edition” ürünü ise 160 dolardan satılacak.

Efinity blok zinciri, Polkadot üzerinde bir parachain veya genel Polkadot ekosisteminin bir parçası olan özel bir alt ağ olarak çalışır. Polkadot, önde gelen NFT platformu Ethereum’un aksine, enerji yoğun madencilik gerektirmeyen bir hisse kanıtı konsensüs modeli kullanır.

Enjin, Efinity’i bir çözüm olarak kurdu

Microsoft ve Samsung ile de ortak olan Enjin, tartışmasız en iyi Ethereum ekosistemindeki çalışmaları ile tanınıyor. Enjin Coin (ENJ), bir ERC-20 jetonudur ve Radomski, Ethereum‘un ERC-1155 çok jetonlu NFT standardını kaleme almıştır. Ancak firma yavaş yavaş Ethereum’un düşük işlem hacminin ve artan ücretlerinin oyun geliştiricilerini sınırlayacağını gördü;

“2018’de, o zamanlar ücretler bir kuruş gibi olsa da, Ethereum’un bir noktada bazı sınırları olacağını fark ettim. Milyonlarca işlem gerçekleştiremeyiz. Ethereum’da binlerce oyun çalıştıramayız çünkü çok fazla olacak.”

Radomski, Enjin’in oyun ve koleksiyon için ideal olabilecek ölçeklendirme çözümlerinin potansiyelini araştırdığını, ancak nihayetinde sıfırdan bir şey inşa etmek istemediğine karar verdiğini söyledi. Bunun yerine, ekip, inşaatçıların uygun gördükleri şekilde özelleştirmelerini sağlayan bir “blok zincirleri için çerçeve” olarak çekici olduğunu söylediği Polkadot üzerinde Efinity’yi kurmayı seçti.

“Şu anda [Efinity’de] piyasaya sürdüğümüz her şey, inşa ettiğimiz her şeyin ikinci nesli gibidir” diye açıkladı.

Radomski, Polkadot’a geçmenin yanı sıra Enjin’in çalışma şeklini değiştirdiğini söyledi. Enjin’in oyun geliştiricilerle ortaklaşa içerik barındırdığı bir hizmet olarak yazılım (SaaS) tarzı model yerine, firma, içerik oluşturucuların kendi altyapılarını kurmaları ve NFT destekli oyunlar oluşturmaları için açık Efinity platformunu kullanmalarına izin veriyor.

Efinity bir Polkadot parachain üzerinde yaşıyor, ancak Enjin çapraz zincir işlevselliğini genişletmeyi ve diğer blok zincirlere köprü kurmayı planlıyor. Radomski, Ethereum’a köprü kurmanın ufukta olduğunu söyledi – bu yüzden bu Final Fantasy NFT’leri piyasaya sürüldüklerinde Ethereum’a aktarılabilir. Ethereum Sanal Makinesini (EVM) destekleyen diğer blok zincirler de eklenebilir.

NFT oyun büyümesi

Radomski, Square Enix ve Ubisoft gibi büyük yayıncıları uzayda oynarken görmenin yalnızca NFT oyunları için faydalı olduğunu düşünüyor . Bu Final Fantasy NFT’leri herhangi bir oyunda kullanılmak üzere tasarlanmamıştır, ancak Square Enix daha önce belirteçli ekonomilerle NFT destekli oyunlar yaratmaya ilgi duyduğunu belirtmişti.

Bu tür yayıncılar, son yıllarda NFT destekli oyunlar için blok zinciri teknolojisini deneyen bağımsız yaratıcıların sırtına dayanıyor ve bazen muazzam bir başarı elde ediyor – Ethereum destekli oyna-kazan oyunu Axie Infinity örneğinde olduğu gibi .

Bununla birlikte, NFT’ler, kısmen bazı platformların çevresel etkisinin yanı sıra dolandırıcılık ve yaygın spekülasyonlar nedeniyle vokal oyuncuların öfkesini de çekti . Bazı oyuncular için sorun, bazı NFT destekli oyunların eğlenmek yerine jeton kazanmaya odaklanmış olmasıdır. Bu, deneyimli oyun geliştiricilerinin potansiyel olarak değişime yardımcı olabileceğine dair bir algı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Rasul. Kripto para sektörüne ilgi duyan bir üniversite öğrencisiyim. Bu Coin Nedir web sitesinde sizlere önemli gelişmeleri anlık sunuyorum.

Yorum Yap