Tesla, Bitcoin Rezervinin %75’ini Sattı!

Tesla, Elon Musk'ın Kripto Merakına Rağmen Bitcoin'inin %75'ini Sattı...

Tesla, Bitcoin Rezervinin %75’ini Sattı!

Tesla, son kazanç raporuna göre 936 milyon dolar değerinde bitcoin sattı. Şirketin bitcoin rezervleri bir noktada 2 milyar dolar değerindeydi.

Elon Musk, kripto içinde bir simgedir. Bu, büyük ölçüde dogecoin ile olan ilişkisinden kaynaklanıyor , ancak bunun nedeni Tesla’nın bitcoin’deki en önde gelen kurumsal yatırımcılardan biri olması. Ya da en azından öyleydi.

Tesla’nın Çarşamba günü yayınlanan son kazanç raporunda şirket , bitcoinlerinin çoğunu sattığını açıkladı;

“Bitcoin alımlarımızın yaklaşık %75’ini fiat para birimine dönüştürdük. İkinci çeyrekteki dönüşümler bilançomuza 936 milyon dolar nakit ekledi.”

Tesla’nın Şubat 2021’deki bir SEC dosyasında açıklanan 1,5 milyar dolarlık bitcoin alımı, piyasanın kripto para birimi için coşkusuna katkıda bulundu ve bu da bitcoin fiyatının Aralık 2020’de yaklaşık 20.000 $’dan Mart 2021’de 60.000 $’a çıkmasına neden oldu. Tesla’nın bitcoin rezervleri bir noktada bir düşüş yaşadı. değeri 2 milyar doları buluyor . Şirket, 2021 SEC dosyalamasında , Tesla’nın başlangıçta “nakit kazancımızı daha da çeşitlendirmek ve en üst düzeye çıkarmak için bize daha fazla esneklik sağlamak” için bitcoin satın aldığını söyledi  . 

Kripto fiyatları o zamandan beri 2021’deki en yüksek seviyelerinden hızla düştü. Bitcoin, yılın başlangıcından bu yana %48 düşerken, ikinci en büyük kripto para olan Ethereum 1 Ocak’tan bu yana %57 düştü . Tesla’nın bitcoin satışının nakit akışını sürdürmek için gereklilikten mi yoksa genel olarak bitcoin ve kriptoya duyulan güveni yansıtıp yansıtmadığı konusunda tartışmalar var. Çarşamba günkü kazanç raporuna göre Tesla’nın 621 milyon dolarlık nakit parası var, bu da 936 milyon dolarlık bitcoin satışı olmasaydı nakit akışı negatif olacağı anlamına geliyor. 

Musk, bitcoin ve kripto toplulukları tarafından desteklense de, teknolojiyi hem öne çıkaran hem de eleştiren açıklamalar yaptı.

Dogecoin’ler Satılmadı

Ünlü milyarder, şirketin Dogecoin varlığı hakkında ise “Dogecoin’lerimizin hiçbirini satmadık.” açıklamasını yaptı.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap