Tezos (XTZ), Saniyede 1 Milyon İşlem Gerçekleştirmeyi Sağlayan Mumbai’yi Etkinleştirdi!

Tezos (XTZ), Saniyede 1 Milyon İşlem Gerçekleştirmeyi Sağlayan Mumbai’yi Etkinleştirdi!

Kendi kendini değiştiren bir proof-of-stake blok zinciri olan Tezos (XTZ) daha yüksek işlem işleme hızları için bir Katman-2 ölçeklendirme çözümü olan Smart Rollups’ı tanıtarak 13. çekirdek protokol yükseltmesi Mumbai’yi etkinleştirdi.

Tezos, Mumbai Yoluyla Akıllı Toplamaları Tanıtıyor

Akıllı Toplamalar, merkezi olmayan uygulamaların (dapp’ler), toplamanın bütünlüğünü ve güvenliğini sağlarken yüksek hacimli işlemleri işlemek için Tezos’un kaynaklarını kullanmasını sağlar. Bu yaklaşım, blok zincirinin ademi merkeziyetten ödün vermeden saniyede bir milyondan fazla işlemi işlemesine izin verecektir.

Tezos, Smart Rollups ile ölçeklenebilirliğini ve performansını artırmayı hedefliyor. Özellikle Mumbai yükseltmesi, onu geliştirici dostu bir platform haline getiren çeşitli teknik özellikler getiriyor.

Geliştiricilerin Rust, C ve C++ gibi genel amaçlı programlama dillerini kullanarak oluşturmasına olanak tanıyan bir WebAssembly (WASM) yürütme ortamı vardır. Buna göre, geliştiricilerin kanıt-of-stake blok zincirinde dapp’ler oluşturması ve dağıtması daha kolaydır.

Yükseltme ayrıca merkezi olmayan ve açık etkileşimli dolandırıcılık kanıtlarını da içerir. Bu, farklı katmanlar arasındaki etkileşimleri basitleştiren dapp’lerin ve gelişmiş toplama özelliklerinin esnek bir şekilde geliştirilmesine ve dağıtılmasına olanak tanıyan bir yürütme ortamıdır.

Ana ağdaki diğer iyileştirmeler,  ardışık düzen doğrulama yoluyla blok süresinin 30 saniyeden 15 saniyeye düşürülmesini içerir. Bununla blok zinciri doğrulamayı, blokların ve işlemlerin uygulanmasından ayırır, bu da blokların ve işlemlerin daha hızlı yayılmasını sağlar.

İşbirlikçi Bir Çaba

Mumbai yükseltmesi, blockchain geliştiricisi ile Tezos topluluğu arasında aylarca süren geliştirme işbirliğinden sonra gelir. Diğerlerinin yanı sıra Nomadic Labs’tan uzmanlar yükseltmeye katkıda bulundu.

Tezos, yükseltmelerin onaylanması ve doğrulanmasında topluluğun katılımını içeren zincir üstü yönetişim süreciyle tanınır. Bu avantajlıdır ve Bitcoin ve Bitcoin Cash veya Ethereum ve Ethereum Classic gibi sert çatallara zarar verebilecek çatışmaları önler. Bu nedenle Mumbai, etkinleştirmeden önce platformun zincir üstü yönetişim süreci aracılığıyla topluluk tarafından doğrulandı ve onaylandı.

Aralık ayında ağ, Mumbai gibi genel platform performansını iyileştirmeyi amaçlayan Lima’yı etkinleştirdi. Son yükseltme sırasında geliştiriciler, daha hızlı blok işleme süreleri için Çekirdek Tabanlı İyimser Toplamalar ve işlem hattı doğrulamasında geçiş yaptı. 

Biletlerde de iyileştirmeler yapıldı, bu nedenle biletlerin takibi ve Cakarta’dan Katmandu test ağlarına geçişten kaynaklanan Ghostnet düzeltmeleri daha kolay hale geldi. 

Bu yükseltmede dikkate değer bir gelişme, “fırıncıların”, yani doğrulayıcıların, genel adreslerini değiştirmeden “anahtarlarını” değiştirmelerine izin veren Mutabakat anahtarlarının tanıtılmasıydı.

Buna rağmen Tezos’un yerel token’ı XTZ coin,  CoinMarketCap’e göre son gün sabit kaldı ve 1,11 dolardan işlem görüyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap