WEB3 Yatırımları Yıldan Yıla Azalma Gösterdi!

WEB3 Yatırımları Yıldan Yıla Azalma Gösterdi!

Web3 başlangıçlarının risk sermayesi finansmanı son bir yılda %82 oranında düşüş gösterdi. 2022’nin ilk çeyreğinde 9.1 milyar dolarlık yatırım yapılırken, 2023’ün ilk çeyreğinde bu rakam 1.7 milyar dolara düştü. Bu başlangıçlar genellikle kripto para veya blok zinciri teknolojisi kullanılarak erken aşamada faaliyet gösteren şirketlerdir.

Ayrıca, Web3 başlangıçlarının toplam anlaşma sayısı da %33 düştü ve 2023’ün ilk çeyreğinde kaydedilen 333 anlaşma, bir önceki yıla göre yaklaşık %33’lük bir düşüşe işaret etmektedir.

Web3 finansmanında büyük tur sayısı da son yılda azalmıştır. 2022’nin ilk çeyreğinde, VC destekli girişimler 29 turda 100 milyon doların üzerinde para toplarken, son çeyrekte yalnızca iki tur bu düzeyde yatırım alabilmiştir.

Bu düşüş, yatırımcıların daha fazla bilinen sektörlerde (örneğin siber güvenlik veya SaaS gibi) fırsat aramayı tercih ederek riskten kaçınma yaklaşımını benimsemeleri nedeniyle yaşanmaktadır. Ancak, Bitcoin ve Ether gibi kripto para birimlerindeki fiyat artışları, sektöre yönelik pozitif bir işaret olarak görülmektedir.

Galaxy Research tarafından yayınlanan başka bir rapor da tüm kripto şirketlerine yapılan VC yatırımlarında son bir yılda %80’lik bir düşüş yaşandığını göstermektedir. Ancak, VC kripto anlaşmalarının sayısı %20 oranında artmıştır.

“Şüphesiz endüstri, FTX’in yanı sıra diğer birkaç kripto kredi kuruluşunun dramatik çöküşünden ve hatta genel olarak ekonomiyi sarsan bazı bankacılık sorunlarından hâlâ sersemliyor.”

11 Nisan’da Galaxy Research tarafından yayınlanan farklı bir raporda, firma son 12 ayda tüm kripto şirketlerine yapılan daha geniş VC yatırımına baktı.

Web3 finansmanındaki son trende benzer şekilde, rapor, 2023’ün ilk çeyreğinde tüm kripto firmalarına yatırılan 2,4 milyar doların, 2022’nin ilk çeyreğinde kaydedilen 13 milyar dolardan %80 düşüş gösterdiğini belirtti.

Bununla birlikte, özellikle, sermaye yatırımı yıldan yıla önemli ölçüde düşerken, rapor, VC kripto anlaşmalarının sayısının 2022’nin 4. çeyreğine kıyasla 2023’ün ilk çeyreğinde yaklaşık %20 arttığını gösterdi.

“Tarihsel olarak, girişim faaliyeti kripto varlık fiyatlarını oldukça yakından takip etti. Fiyatlar bu yıl dirençli veya yapıcı kalırsa, kripto risk sermayesi faaliyetinin toparlanıp toparlanamayacağını görmek ilginç olacak. Galaxy’nin şirket çapında araştırma başkanı Alex Thorn, birçok makro ve parasal ters rüzgar olsa da,”

CRYPTO VC,

439 anlaşmaya yapılan 2,4 milyar dolarlık yatırımla 2 yılın en düşük kripto VC aktivitesini gördü.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap