Yaşanan Sorunlar Bitcoin’in Önemini Artıracak!

Yaşanan Sorunlar Bitcoin’in Önemini Artıracak!

Bitcoin ne zaman çıktı? Elbette 2008 krizinden sonra… Peki bu 2008 krizi neydi?

ABD’ de ortaya çıktıktan sonra hızla diğer ülkelere de sıçrayan küresel finansal krizin temelinde büyük bir gayrimenkul ve kredi balonu yatmaktadır. Konut balonu oluşmadan önce mortgage kredilerinin büyük bölümünü, prime mortgage denen ve geri ödeme gücü yüksek olan kişilere verilen krediler oluşturmaktaydı. Ancak konut fiyatları artmaya başlayınca, subprime mortgage (eşik altı ipotekli konut kredisi) denilen ve ödeme gücü daha düşük kişilere kullandırılan kredilerin oranı hızla artmaya başlamıştır. ABD’deki finansal sistem kaynaklı olarak ortaya çıkan ve hızla diğer ekonomilere de yayılan küresel mali krizin olumsuz etkileri, 2008 yılının son çeyreğinden itibaren yıkıcı bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Şimdi tekrar gelelim bitcoin’e!

Bitcoin 2008 krizinden sonra satoshi nakamoto tarafından yaratıldı. Bitcoin blokzincirinin ilk bloğunda şu mesaj gizlenmiştir.

The Times Gazetesi’nin 3 Ocak 2009 tarihli şu manşeti yer almaktadır: “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” (“Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde.”)

Gizli mesaj olarak bu manşete yer verilmesi, var olan finansal sistemin eksiklerine ve sorunlarına bir gönderme niteliği taşıyor. Bitcoin 20 yılda bir çıkan finansal krize çare olarak, parayı kurumlardan alıp bireylere vermek üzerine tasarlanmıştır. Bu yaşanan krizler sonunda insanları bitcoin’e, yani gerçek paraya yönlendirecektir.

Bizler ”merkeziyetsiz bir geleceğe” giden yolda bugün blokzincir ve kripto para teknolojsini destekleyen insanlarız.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap